Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yayla Merkezi ilan edilen Çambaşı, sadece bölgemizin değil, bütün Türkiye´nin en güzel, en ünlü yaylalarının başında gelir. Aynı zamanda ülkemizdeki alanı en geniş yayladır. Rakımı 1850 metredir. İl merkezine 61 km uzaklıktadır. Mesudiye ve Sivas istikametine de yolu bulunmaktadır. Ayrıca buradan Giresun´a da ulaşılır.

Çambaşı Kasabası, en az 2000 senelik bir geçmişe sahiptir. Burada bulunan tarihi mezarlıktaki mezar kitabeleri, bize bunu göstermektedir.

Çambaşı Kasabası ve yaylası ile ilgili olarak Araştırmacı-Yazar Sıtkı Cebi, "Çambaşı Yaylası" adlı eserinde şu bilgileri verir:

"Çambaşı'na giden yol, Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu'nun çok özel ve titiz gayretleri sonucu, tamamen asfaltlanmıştır. Şimdi, Çambaşı Kasabası'na ve yaylasına ulaşmak, çok daha kolaylaştı.

Ordu, çok küçük bir şehir durumunda iken, Çambaşı, 2000’den fazla evi, zengin çarşısı ile büyük bir kasabaydı.”

Asıl adı Hasan Tahsin olan Tıflı Efendi (Şair,Ordu eski Belediye Başkanı) 19.yüzyılda yaylada, "Şuun-u Dahiliye" adı ile bir gazete çıkarmıştır. El ile, eser-i cedid kağıdına yazılarak hazırlanan bu gazete, birkaç yıl devam etmiştir. Bu özelliğiyle Çambaşı Yaylası, belki dünyada tektir. Çambaşı Yaylası’nda ladin ve çam ormanları bulunmaktadır. Sadece tek mezar ormanları bile gezi, piknik, orman içi dinlenme alanı olarak başlı başına güzel bir köşedir.

Öte yandan, yayla topraklarında birçok dere ve bu derelerin kenarlarında, alabalık üretim çiftlikleri ile bu çiftliklere bağlı tesisler kurulmuştur.

Erdaş Obası'nın içinden geçen Alicin Deresi kenarındaki Erdaş Alabalık Üretim Tesisi bunlardan biridir. Burada, yaz aylarında çadır kampı kurulmaktadır. Su sesi ve doğa mükemmel bir dinlenme ortamı sağlar. Turnalık Obası’nın biraz yukarısında, bir dere kenarında bulunan Topçuoğlu Alabalık Havuz Tesisleri de yeme-içme ve dinlenme imkanları sunmaktadır.

Yokuşdibi Belediyesi tarafından 1999 yılında başlatılan Çambaşı Yayla Şenlikleri, her yıl temmuz ayında ara verilmeksizin devam ettirilmektedir. Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener KAYA, bütün imkansızlıklara rağmen, Çambaşı'nda turizmi geliştirmek için çok ciddi çalışmalar yapmıştır ve yapmayı da sürdürmektedir.

Anasayfa | Hakkımızda | Odalar ve Suitler | Restaurant | Doğa ve Manzara | Foto Galeri | Basın Odası | İletişim Aydoğdu Otel - Çambaşı / ORDU - 2012